ביטוח אופנועים / קטנועים

ביטוח מקיף לאופנועים

רכשתם אופנוע חדש? תתחדשו ! אופנועים הם כלי רכב מלהיבים ונפלאים, אשר מעמידים לרשותנו שורה ארוכה של יתרונות תחבורתיים, אך בראש ובראשונה אנו קונים אותם משום הכיף הגדול שברכיבה עליהם, וביעילות הרבה שברכיבה עליהם. קצרה היריעה לפרט את היתרונות הרבים והתענוג הגדול שברכיבה על אופנוע, והאמת, זו לא הסיבה שלשמה התכנסנו לכאן. המטרה של המאמר הזה היא לשפוך מעט אור על תעשיית ביטוחי האופנועים, על שלל סוגי הביטוחים השונים בתחום, ובעיקר על ביטוח מקיף לאופנועים אשר רבים מבעלי האופנועים נוהגים להשמיצו מסיבות רבות שעיקרן מחירו המופרז, אבל לכך נגיע בהמשך.

סוגי הביטוח האופציונאליים:

קיימים 4 סוגי ביטוחים בתחום האופנועים:

ביטוח חובה, ביטוח מקיף, ביטוח מקיף חלקי וביטוח צד ג'.

בדומה לביטוח רכב, גם כאשר מדובר באופנועים, קיים ביטוח בסיסי הקרוי "ביטוח חובה", אשר כשמו חובה על כל בעלי האופנועים להצטייד בו. ביטוח חובה הינו ביטוח בסיסי והכרחי, שכן הוא מבטח את הנזקים הפיזיים של נהג האופנוע, הולכי הרגל וכן נהגים נוספים שייקחו חלק בתאונת דרכים בה ייטול חלק נהג האופנוע (חס וחלילה). ללא ביצוע ביטוח חובה לא יורשה נהג האופנוע לעלות על הכביש (אותו ביטוח בדיוק חל על כל כלי הרכב).

ביטוח מקיף לאופנוע הינו ביטוח אופציונאלי (שאין חובה חוקית לעשותו) אשר רבים נוהגים לוותר עליו משום עלותו הרבה. תכליתו המרכזית של ביטוח מקיף היא בעצם להגן על הרכוש, קרי - האופנוע או כל נזק שיגרם לצד שלישי, במקרים של תאונה, גניבה, הצתה ועוד (תלוי באופי הביטוח הספציפי שמספקת סוכנות הביטוח). קיימות סיבות רבות שבגללן רבים מבעלי האופנועים בארץ בוחרים לוותר על ביטוח מקיף - שהעיקריות שבהן הן סעיף ההשתתפות העצמית והמחיר הגבוה של ביטוחים מסוג זה. 

חברות ביטוח רבות מכניסות סעיף השתתפות עצמית במקרים של ביטוח מקיף. כדאי מאוד להתעמק בסעיף זה, שכן לעתים סעיף ההשתתפות העצמית הוא כל כך מופרז ולא הגיוני שרק בגללו לא משתלם לנהגים לבטח את האופנוע שלהם. הסוגיה השנייה היא מחירו של ביטוח מקיף לאופנועים. אם חשבתם שביטוח מקיף עבור מכוניות הוא עסק יקר, הרי שכנראה לא שילמתם אף פעם ביטוח מקיף עבור אופנוע. סכומי הביטוח המקיף עבור אופנועים יכולים להגיע לאלפי שקלים בשנה (בממוצע בין 7000 ל-11,000 ש"ח), שהם סכומים גבוהים יחסית שלרוב "לא משתלם" לנהגים לשלם. נהגי אופנועים רבים עושים את החישוב שאם ישלמו ביטוח מקיף במשך 5 שנים הם יגיעו לשוויו של האופנוע שלהם, ולכן הם בוחרים לקחת את הסיכון ולא לשלם את הביטוח(החלטה שברוב המקרים לא מוכיחה את עצמה כבר לאחר התאונה הראשונה).

קיים ביטוח נוסף שמטרתו לתת מענה לבעייתיות שהועלתה בסעיף הקודם - מדובר כמובן בביטוח מקיף חלקי לאופנוע. ביטוח זה הינו ייחודי לבעלי אופנועים, אשר לא ניתן לעשותו עבור שאר כלי הרכב המוכרים. משמעותו של ביטוח מסוג זה, היא הגנה על בעל האופנוע במקרים של גניבה או שריפה, וכן נזקים הנגרמים לצד ג'. גם כאשר מדובר בשירות ביטוח מקיף חלקי, רצוי לרדת לעומקי הפרטים בעניין ההשתתפות העצמית, וכן לשקול בכובד ראש האם משתלם לכם להשקיע סכום זה או להוסיף עוד מעט ולזכות בביטוח מקיף יותר.

סוג הביטוח האחרון הינו ביטוח צד ג', אשר בעצם מגן עליכם במקרה והסבתם נזקים לרכוש של צד ג' (לדוגמה: במקרים של תאונת דרכים בהם פגעתם בכלי הרכב של אחד הנהגים, יכסה הביטוח על הנזקים). ביטוח זה מומלץ בכל מקרה, ולו רק בגלל הנטייה של אופנועים לשרוט כלי רכב בעת מעבר חפוז בפקקים!

Motorcycle
Motorcycle Track

מוקד מידע:

במידה וברצונכם לשאול שאלות נוספות בנושא או לקבל הבהרות,

תוכלו לפנות למוקד המידע:

טלפון: 1-700-50-70-11. | דוא"ל: ishai@rami-david.co.il 

או להשאיר פרטים ונציג יחזור אליכם תוך 24 שעות

לראש העמוד