ביטוח ספורט אתגרי

המרכז הארצי לביטוח ספורט אתגרי

הסביבה בה אנו חיים ופועלים עוברת שינוי מתמיד, ובין היתר הופכת לסביבה חומרנית יותר ומנוכרת. לשינוי זה השלכות רבות, אנו מבקשים להתרכז בקטע הקשור לערעור בטחונו האישי כלכלי והמקצועי של הפרט והארגון .

אנו עדים לתופעה ההולכת ומתעצמת, שבה לקוחות מגישים תביעות משפטיות כנגד נותני שרותים שונים, כדוגמת : עורכי דין, רופאים, רואי חשבון, פסיכולגים, חברות שמירה,רופאים אלטרבטיבים, מפעילי אטרקציות,מוהלים, מהנדסים, ארכיטקטים, כלכלנים, שמאים - ומי לא, להבדיל מהתופעה בה לקוחות פוגעים פיזית בנותני השרות.

מגוון התביעות כולל קשת גדולה ורחבה של טיעונים מטיעונים שונים.
הטיעון המרכזי במרבית התביעות, מתבסס על נזקים אשר נטען כי נגרמו לתובע (להלן: תופעת הספורט האתגרי בימינו) עקב רשלנות מקצועית של בעל המקצוע ממנו קיבל שרות או טיפול.

מצב זה מחייב לחשוב אחרת ולהערך אחרת. לחשוב אחרת פרושו "להשלים" עם ההנחה הקשה שכל מקבל שרות הוא תובע פוטנציאלי, ולהערך אחרת פרושו לנקוט משנה זהירות כלפי מקבלי השרות למיניהם יחידים ו/או תאגידים.

כמובן, שאין בכך ערובה שלקוח לו מסופקים שרותים מקצועיים, לא יחליט ביום מהימים להגיש נגדך תביעה בגין רשלנות מקצועית. מצב זה הוא בלתי נמנע ובלתי נשלט. מה שניתן למנוע, או למזער, הוא את הנזק הכלכלי העלול להגרם לך כתוצאה מהגשת תביעה זו.

הפתרון היחיד שבאמצעותו ניתן להתגונן כנגד "שואה" כלכלית, שמקורה בתביעת רשלנות מקצועית הוא ברכישת כיסוי בטוחי מתאים.

 
Water Sports
Happy Childhood
Water Sports
 

תופעת הספורט האתגרי בימינו

הספורט האתגרי, (אקסטרים ספורט בשמו הלועזי), תופס תאוצה רבה בשנים האחרונות. לא רק שקהל היעד שלו התרחב - גוברים ההרפתקניים - בשנות העשרים הפזיזות של חייהם! משפחות וועדי עובדים - גם התווספו לענף, ברמה כזו או אחרת של ביזאריות. 
החל מרכיבה על רולרבליידס וכלה בטיפוס על הרים עבור בקפיצת באנג'י, סנפלינג, ראפטינג וגיהוץ אתגרי (!), כל אלה ועוד נחשבים לענפי ספורט אתגרי. חלקם מאתגרים את כוח הסבל האנושי בעוד אחרים מסתפקים בלאתגר את יכולת המשיכה של כרטיס האשראי (מישהו אמר גיהוץ אתגרי?). כך או כך, על מנת להיכלל תחת ההגדרה ספורט אתגרי, הפעילות חייבת לכלול רמת סיכון גבוהה או לפחות איזשהו קושי סמלי. 

הקשיים והסכנות הכרוכים בספורט האתגרי לרוב מתקשרים למהירות (סקייטבורדינג, רולר בליידס), לגובה (טיפוס, צניחה חופשית) או מוצאים דרכים נוספות למתוח את העמידות הגופנית (צלילה, גיהוץ תת ימי). בנוסף, על מנת להשתתף באיזושהי פעילות מהזן המאתגר, יש לרכוש (או לשכור) ציוד מיוחד ולרוב לא זול. 
כשהספורט האתגרי היה נחלתם הבלעדית של מתי מעט, קל היה להפנות מבט פחות שיפוטי על הבחירה. אך כשבעולמנו רווי הריגושים כש"ספורט אתגרי" הופך להיות משהו ששום טיול אינו שלם בלעדיו, עולות מספר רב יותר של שאלות. 
לו מספר השאלות היה הדבר היחיד שעולה, ניתן היה לנהל דיון בלשני-תרבותי על עצם הבחירה בצמד המלים "ספורט" ו"אתגר" על מנת לתאר פעולות כמו קפיצת באנג'י, רפטינג, דו קרב אצבעות וכדומה. אלא שהנפוצות של כמה מן הפעולות המוזכרות לעיל מעלות את מספר הנפגעים ואף את הפגיעה בטבע. 
שילוב של חוסר נסיון, רשלנות מקצועית ותנאי טבע קשים יכול להעשות הרסני ולגרום לאסון. באחד מאתרי הרפטינג הפופולריים והמתוחזקים ביותר בארצות הברית, נהר הקולורדו שבגרנד קניון הטביע את יושביה של סירה שלמה של שייטים חובבים; נהר הואטוט הסוער שבפפואה ניו גיניאה הפך סירה של שייטים והטביע שלושה ישראלים. הס מלהזכיר מקרים נוספים, פחות חמורים, המסתיימים בהרעלה, בילהרציה, התייבשות ובעוגמת נפש. 
בנוסף לכך, מפעילי רפטינג רבים יוצרים גלים מלאכותיים באמצעות טורבינות, התורמים להגברת הריגוש שבשיט ואולי אף מפחיתים את רמת הסיכון אך באותו הזמן מזמנים פגיעה ישירה בטבע. 

לסיכום, חשוב לציין שרפטינג, כמו ענפי ספורט אתגריים אחרים, אינו מוכרח להיות מסוכן לאדם ולטבע. במידה ומופעל על ידי גורמים אחראיים, הלוקחים בחשבון את התנאים הסביבתיים, שלמותם הגופנית של המשתתפים הפעילים ואת הפגיעה בטבע.

לראש העמוד